Image and video hosting by TinyPic Tose Proeski

Tose Proeski

vo moi blog te ceka igra bez granica

09.01.2008.

Molitva

Со молитва за Тоше семејството Проески го дочекаа Божиќ

  So molitva za Tose semestvoto Proeski go doceka Bozik

Со молитва за Тоше и света причест, вака семејството Проески утрово го дочека најголемиот христијански празник Божиќ, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Крушево.

На сите православни верници им го честитаа празникот.

Освен во црква, молитви за Тоше се праќаа и на неговиот гроб.

И на најголемиот христијански празник Божиќ, не престануваат посетите на гробот на Тоше. Стотици луѓе од цела Македонија дојдоа во Крушево со единствена цел, да запалат свеќа и да се помолат на неговиот гроб.

„За викендот сме тука во Крушево и по тој повод, бидејќи не бевме досега дојдени, имавме голема желба и тоа да го направиме, да го посетиме гробот на Тоше. Желба ни беше да дојдеме фамилијарно и да запалиме свеќа“, изјавија посетители.

А1 дознава дека утре во Крушево работна група од Министерството за култура треба да ја подготви проектната програма за спомен куќата на Тоше, која ќе се гради на платото кај Гумење.

Во петок проектот за куќата ќе се даде на меѓународен конкурс, кој ќе биде отворен цел месец. Избраното идејно решение ќе биде наградено со 200.000 денари.

Инаку Крушево е преполно со туристи. Задоволни се и хотелиерите и крушевчани.

„Исполнети се сите капацитети, претежно приватниот смештај, не може да се најде место“, вели хотелиер.

Но, освен за снегот, сите потајно признаваат дека годинава бројот на туристи е зголемен заради посетите на гробот на Тоше.

„Нема ден да нема река на луѓе во неговото почивалиште, зголемен е бројот на туристи, доаѓаат на гробот на Тоше и има доста туристи во градот поради Тоше“, рече Лефкија Гаџоска, градоначалник на Крушево.

Гробот го посетуваат и странците.

„Имаме слушнато многу негови песни, особено на радио, уживаме во неговата музика и се надеваме дека ќе купиме це-де со неговите песни“, вели турист од Америка.

Годинава ќе се изработи план за новиот ски-центар во Крушево, Мусица, кој треба да привлече уште повеќе гости.

„На крајот од 2007-ма, некаде во декември во една делегација беше и поранешниот истакнат скијач на југословенските простори Бојан Крижај, којшто ги доби сите информации кои го интересираа за Мусица и на некој начин сметаше дека ќе може да биде добар промотор“, додаде Гаџовска.

Во јули, со средства од ЕУ ќе се отвори туристичко биро во Крушево, кое ќе работи на уште поголема промоција на овој град.

08.01.2008.

bozic

                               

   HRISTOS SE RODI !!!

                      Zelim svima sretan bozic

                                               VI posakuvam na site sreten bozic

toseproeskimak.blogger.ba

07.01.2008.

Скулптура со ликот на Тоше Проески/ Skulptura so likot na Tose Proeski

Скулптура со ликот на големото име на македонската музика и добротвор Тоше Проески е изложена во Спомен собата - музеј на Мајка Тереза во Скопје.

Скулптурата со божествениот лик на Тоше ја изработи познатиот академски сликар и вајар од струмица Митко Ташев, во чест на големиот духовен празник- Божиќ.

На 25 јануари во Спомен собата на Мајка Тереза ќе биде отворена изложба на фотоси од хуманата мисија на Тоше и неговата активност во добротворната асоцијација во која што членуваше „Скопјанката Мајка Тереза“.

Посетителите ќе имаат прилика да ја видат статуата на Тоше и последното признание што тој го прими во својот живот на концертот во Скопје-наградата Мајка Тереза.

Желба на авторот Митко Ташев е првата излеана статуа да им ја подари на родителите на Тоше, Никола и Доминика Проески.

          

05.01.2008.

Tose & Gianna Nannini

        Tose Proeski & Gianna Nannini - ARIA

            Full Clip

  

                           

                

Sai
nascono così
fiabe che vorrei
dentro tutti i sogni miei
e le racconterò
per volare in paradisi che non ho
e non è facile restare senza piu' fate da rapire
e non è facile giocare se tu manchi
aria come è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
ARIA respirami il silenzio
Non mi dire addio ma solleva il mondo

portami con te
tra misteri di angeli
e sorrisi demoni
e li trasformerò
in coriandoli di luce tenera
e riuscirò sempre a fuggire dentro colori da scoprire
e riuscirò a sentire ancora quella musica
aria come è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
aria respirami il silenzio
non mi dire addio ma solleva il mondo
aria abbracciami
volerò
aria ritornerò nell'aria
che mi porta via dalla vita mia
aria mi lascerò nell'aria
aria com'è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
aria mi lascerò nell'aria

 

04.01.2008.

angelu

Antonija Sola - Angelu

Eve pesmata za Tose od Antonija Sola na Makedonski jazik.

Pesmata je super, nougu mi se sviga.

Ako sakate i vie da ja slusate, klik vo linkot

Makedonski:

http://de.youtube.com/watch?v=9AlGS0UsxCg

Hrvatski:

 

                 

                                                             

02.01.2008.

Stari Makedonski Pesmi

M~A~K~E~D~O~N~I~A      

       

  SAKAM TE Makedonia

                                                                                                                       

     

 

  

 

   

           

                      

 

      

 

                               

   

  

          

 

02.01.2008.

Tose

     Tose i Arija - Jano Mori                Tose Proeski i Arija - Parahodot

          

        Tose Proeski & Naum Petreski Duet - Ima li pesna (TELMA)

                                 

                     Tose Proeski & Aki Rahimovski "Jesen u meni"

                                    
01.01.2008.

Oj devojce

 Tose Proeski & Sintezis - Oj devojce

                   

         Songtekst

Oj, devojce - Tose i Sintezis

Ore momce bre budalo bre
Ore momce bre budalo bre
Ore momce bre budalo bre
Ore momce bre budalo bre

Oj, devojce, devojce ti tetovsko jabolce
Oj, devojce, devojce ti tetovsko jabolce
Pokazi crnite oci sakam da gi vidam jas
Pokazi crnite oci sakam da gi vidam jas

Ore momce bre budalo bre
Ore momce bre budalo bre
Ore momce bre budalo bre
Ore momce bre budalo bre

Oj, devojce, devojce ti tetovsko jabolce
Oj, devojce, devojce ti tetovsko jabolce
Pokazi t'nkata snaga sakam da ja vidam jas
Pokazi t'nkata snaga sakam da ja vidam jas

Ore momce bre budalo ubavo jabandzice
Ore momce bre budalo ubavo jabandzice
V gradina t'nka topola zarem ne si videl ti
V gradina t'nka topola zarem ne si videl ti
V gradina t'nka topola zarem ne si videl ti
V gradina t'nka topola zarem ne si videl ti
Ore momce bre budalo
V gradina t'nka topola zarem ne si videl ti
Ore momce bre budalo
V gradina t'nka topola zarem ne si videl ti
Ore momce bre budalo
Oj, devojce bre budalo
Ore momce bre budalo
Oj, devojce bre budalo bree

31.12.2007.

H_N_Y

 Posakuvam vi site edna sretna nova

        Godina 2~0~0~8. Neka vi se site zelbi

        ispunat.

Fala za site poseti vo mojot Blogg. Nastavite

 taka...

          glitter graphics

31.12.2007.

tose i antonija

    

31.12.2007.

Tose

      Naj omilena pesma od Tose

            

Tina Arena i Marc Antony - I want to spend my lifetime loving you. Pesma od Film Zorro

Songtekst
Moon so bright
Night so fine
Keep your heart hear with mine
Life's a dream, we are dreaming

Race the moon
Catch the wind
Ride the night to the end
Seize the day, stand up for the light

I want to spend my lifetime loving you
If that is all in life I ever do

Heroes rise, heroes fall
Rise again, win it all
In your heart, can't you feel the glory?

Through our joy, through our pain
We can move worlds again
Take my hand, dance with me
Dance with me..

I want to spend my lifetime loving you
If that is all in life I ever do
I will want nothing else to see me through
If I can spend my lifetime loving you

Though we know we will never come again
Where there is love, life begins
Over, and over again

Save the night, save the day
Save the love, come what may
Love is worth everything we pay

I want to spend my lifetime loving you
If that is all in life I ever do
I want to spend my lifetime loving you
If that is all in life I ever do
I will want nothing else to see me through
If I can spend my lifetime loving you
 
                    Loving you.......
31.12.2007.

Tose

      Karta za koncertot vo Gradski

                 Stadion Skopje.

      Posledniot koncert vo Makedonia od Tose...

                           

28.12.2007.

Ime Todor

  ,

          TODOR=THEODOR

          THEO=GOSPOD

          DOR=DORO=DAR

          BOZI DAR

28.12.2007.

Tuga za Tosom izoblicila je lice njegova oca nikole

        Georgijevski je trebao posjetiti Tošine roditelje u njihovu domu, no nisu se vidjeli zbog 

                                narušena zdravlja Nikole Proeskog. Nikola pati za Tošom

                          

Tošini roditelji Nikola i Dominika Proeski ne krive vozača Georgija Georgijevskog za sinovu smrt. Georgijevski ih je prije Božića trebao posjetiti u njihovu domu u Kruševu, no nisu se vidjeli zbog narušena zdravlja Nikole Proeskog. Izvori bliski obitelji Proeski kažu da su Tošinog oca tuga i bol izobličili i da mu je lice postalo neprepoznatljivo. Georgijevski je potom posjetio Tošinu sestru Doru i njezinog supruga. Nedavno su na sudu u Kruševu Tošini roditelji i njegova menadžerica Ljiljana Petrović svjedočili o pjevačevoj tragičnoj pogibiji 16. listopada. Shrvani roditelji su rekli da ne planiraju tražiti odštetu za sinovu smrt i da više ne žele sudjelovati u istrazi. U Kruševu je trebao svjedočiti i vozač Georgijevski, no nije smogao snage doći pa su ga ispitivali u njegovu domu u Skoplju. Kako doznajemo, Tošini roditelji ne namjeravaju premještati njegov grob. Željeli bi da se pored Tošina groba izgradi kapelica, koja bi se zvala Presveta Bogorodica, po manastiru koji je Toše obnovio.

27.12.2007.

happy B-Day

                                                    

         Znam deka ti je tesko, ali sreten ti 28 rodenden Andrijana.

    Glitter PhotosGlitter Photos 

                                          Glitter Photos

27.12.2007.

Kiparski kompozitor poslao pjesmu posvećenu Toši

Željka Katavić-Pilj otpjevala "Anđela" - Kompozicija je moćna i  
                             emotivna, kaže Antoniou
                   Michalis Antoniou - © Eurovision-croatia                        Tose Proeski, FYR Macedonia - © Tose Proeski
                   Michalis Antoniou                   Tose Proeski 

Kiparski kompozitor Mihalis Antoniou (Michalis) prije osam dana poslao je kompoziciju "Anđele" na Javni poziv BHRT-a za izbor kompozicije i izvođača koji će našu zemlju predstavljati na Eurosongu 2008 u Beogradu.

Kako nam je Antoniou rekao u telefonskom razgovoru sa Kipra, u prijavi za BH Eurosong naglasio je kako bi želio da njegovu kompoziciju izvede Željka Katavić-Pilj.

- Vjerujem u uspjeh kompozicije koja je veoma moćna i emotivna u isto vrijeme. Željka ima sjajan glas i uvjeren sam da "Anđela" može veoma dobro interpretirati - kaže Antoniou.

Željka je bila iznenađena kada joj je 23. novembra stigao e-mail sa Kipra u kojem joj je Mihalis predložio saradnju, jer je na internetu poslušao nekoliko njenih pjesama.

- Poručio je da me je našao u svojoj pjesmi, koja je tada još imala radni naziv "Mrtav anđeo" i posvećena je njegovom velikom prijatelju Toši Proeskom. Oni su se upoznali 2004. godine kada je Mihalisova kompozicija predstavljala Litvaniju, a Toše je pjevao za Makedoniju. Tada je Mihalis Toši poklonio i privjesak - govori Katavić-Pilj.

U jednom od e-mailova kiparski kompozitor je Željki poslao englesku verziju i prijedlog za dva aranžmana. Naša pjevačica je sve to već otpjevala, a snimila je i verziju na grčkom jeziku i to, kako kaže, za svoju dušu.

- Ako ova kompozicija prođe na konkursu, bila bi mi čast predstavljati BiH i osnovno je da svi shvate da ni kompozitor ni ja ne želimo zarađivati na tragičnoj sudbini Toše Proeskog - poručila je Željka.

Miro Pilj napisao bosansku verziju

Pošto prema propozicijama BHRT-a tekst kompozicije mora biti na jezicima konstitutivnih naroda u BiH ijekavskog izgovora, tako je Željkin suprug Miro Pilj napisao bosansku verziju "Anđela", koja se potpuno razlikuje od izvorne verzije Mihalisa Antonioua.

- Napisao sam pjesmu o ljubavi između ljudi, a u podtekstu je odnos između života i smrti. Upozorio sam Mihalisa da bi spominjanje Tošinog imena u njegovom tekstu "Mrtav anđeo" bilo neumjesno - kaže Pilj.

26.12.2007.

Clipove...

      Tose-is this love (Whitesnake)              Tose Proeski - Con Te Partiro    

  

                Tose Proeski i
      Zeljko Joksimovic vo London                   Tose i esma vo London

  

          tose- meni hvala nije jedno              Toše Proeski - Fragile (Sting)

  Tose Proeski i Arija - Jesus to a child       Tose- Feel (robie Wiliams)

          
    TOŠE PROESKI - Bed of roses                Carrie - Tose Proeski

           Tose- Hello (linol Ritchie)                   Toše Proeski - Nothing

                                                                         Else Matters (metalica)

 

26.12.2007.

WoW...

                   

Eve eden super crtez od http://haro.blogger.ba/

Wow, stvarno svaka i cas...super

Evo jedan super crtez od http://haro.blogger.ba/

Wow, stvarno svaka i cast....super

 

 

 

24.12.2007.

Voting na dnevnik.hr

Tko je po vašem mišljenju osoba godine?

Ukupno glasova: 21051, od/do: 13.12.2007 - 24.12.2007
Toše Proeski 48 %
Slaven Bilić 22 %
Blanka Vlašić 10 %
Ivo Sanader 8 %
Zoran Milanović 7 %
Dražen Slavica 2 %
Vlatka Pokos 2 %
Zdravko Mamić 2 %
Mladen Bajić 0 %
24.12.2007.

merry christmas

      Posakujem svima

         Sretan bozic

                                                    MySpace and Orkut Christmas Glitter Graphic - 1

toseproeskimak.blogger.ba

23.12.2007.

Eksklusivni sliki od poslednio Videospot na Tose (Vesnik Svet)

 

                        

                 

                   

23.12.2007.

Roditelji Toše Proeskog neće tužiti vozača

Roditelji tragično preminulog pjevača Toše Proeskog ne žele tužiti vozača Georgija Georgijevskoga, koji je kriv za smrt njihova sina.


U Makedoniji je u tijeku istraga o prometnoj nesreći u kojoj je 16. listopada poginuo 26-godišnji Toše Proeski. Njegovi roditelji kažu kako ne želi kazniti vozača Touarega, Georgija Georgijevskoga. Ne krive ga za smrt svog sina i ne žele ga tužiti. Tošini roditelji, Dominika i Nikola Proeski, istražnom sucu kazali su da se ne žele povlačiti po sudovima zbog nesretnog slučaja. Istražni sudac saslušao je Georgijevskog, a i Tošinu menagericu Ljiljanu Petrović, kao i vozača kamiona iz Beograda u kojeg se Touareg zaletio, očekuje isto. Georgij tvrdi da nije vozio 171km na sat, kako tvrde stručnjaci.
23.12.2007.

Тоше Проески лице на годината во Хрватска / Tose Proeski lice na Godinata vo Hravtska

На прашањето „Кој според вашето мислење е личност на годината?“ читателите на порталот dnevnik.hr имале девет можни одговори. Дури 48% од нив се одлучиле за трагично загинатата мега ѕвезда Тоше Проески.

                                             

Второто место му припаднало на селекторот на хрватската репрезентација, Славен Билиќ, а третото на хрватската атлетичарка, Бланка Влашиќ.

Потоа следуваат политичарите Иво Санадер и Зоран Милановиќ, додека за Младен Бајиќ не гласал никој од читателите.

Во анкетата учествувале 21.025 читатели на порталот Дневник. хр.

 

Prevedeno na LATINICA

Na prasanjeto "Koj spored vaseto mislenje e liunost na godinata?" citatelite na poratalot dnevnik.hr imale devet mozni odgovori. Duri 48% od niv se odlucile za tragicno zaginatata mega svezda TOSE PROESKI.

                                   

Vtoroto mesto mu pripadnalo na celektopot na hrvatskata reprezentacija, Slaven Bilic, a Tretoto na hrvatskata atleticarka, Blanka Vlasic.

Potoa sleduvaat politicarite Ivo Sander i  Zoran Milanovic, dodeka za Mladen Bajic ne glasal nikoj od citatelite.

Vo anketata ucestvuvale 21.025 citateli na portalot Dnevnik.hr

 

 

22.12.2007.

Rebeka Dremelj

                   

Gledajte, na ovoj Clip Pee Rebeka Dremelj (Slovenska peacka) Jedina, od Tose Proeski.

                                                  Super Rebeka

22.12.2007.

Tose

                        

                  Negovata Trenerka                                                    Nikola i Domenika

                                                                

22.12.2007.

Tose nee ziv...

               

 

Kolku golema glupost. Na taj video nekoj se predpostavuva kako Tose. Ima slicen glas kako Tose, ama nee on.  Tose nee ziv ;-(

        DA SNAET SITE, TOA NEE TOSE.....

            A tai sto go izjavi toj Clip.......

20.12.2007.

Sin vozio i sletio s ceste, a majka ispala i poginula

Samo dva kilometra dalje od mjesta pogibije Toše Proeskog teško je stradala makedonska obitelj. Majka je poginula, otac i dvije kćeri su teško ozlijeđeni, a sin je zadobio lakše ozljede.

                                

Obitelj iz Makedonije teško je stradala u prometnoj nesreći kod Nove Gradiške, i to samo dva kilometra dalje od mjesta na kojem je poginuo Toše Proeski.

Nesreća se dogodila u četvrtak oko tri sata poslije ponoći kada je Aleksandar Mihajlov (19), vozeći Chev

Auto se zanio, probio zaštitnu ogradu i nekoliko puta se prevrnuo.

"Na mjestu nesreće poginula je 41-godišnja makedonska državljanka, dok su 15-godišnjakinja, 14-godišnjakinja i 45-godišnjak teško ozlijeđeni. Vozač je zadobio lakše tjelesne ozljede i protiv njega će biti podnesena kaznena prijava", rekla je glasnogovornica PU brodsko-
posavske Kata Nujić.

Kako doznajemo, riječ je o obitelji iz Makedonije koja je putovala iz Švicarske. Poginula Vera je majka vozača, djevojčice Kristina i Silvija su mu sestre, a teško stradali Goran otac.

Македонка загина во

сообраќајка близу

Нова Градишка

Македонската државјанка Вера Михајлова загинаноќеска на автопатот Загреб-Липовац, во близина на Нова Градишка,на само два километри од местото каде што загина Тоше Проески, пишува хрватски „Јутарњи лист“.

Според хрватската полиција, до несреќата дошло кога 19-годишен македонски државјанин, кој управувал со џип „Шевролет“ со швајцарски регистарски таблички, преминал на лентата за запирање, потоа удрил во заштитната ограда, по што неколкупати се превртел.

Од ударот трите сопатнички кои седеле на задното седиште излетале од џипот. Покрај загинатата Михајлова, тешко се повредени и совозачот и двете сопатнички во автомобилот, додека возачот се здобил со полесни повреди.

 

20.12.2007.

Bajram Serif Mubarek Oslun

                           

 

Nisam Musliman, ali hocu svi muslimane da cestitm za Bajram.

 

           Bajram Serif Mubarek oslun       

Na svi muslimane,

                sretan Bajram
19.12.2007.

A1 VESTI

      Denes izjavi semesvoto Proeski

             

"Da se spreci megalomaskata piraterija, proisvodsvo i prodazba na cedinja, blusi, kosuli i igracki.Na koi go ima imeto i likot na Tose."

http://media.a1.com.mk/members/

              

 

15.12.2007.

U 3 dana prodano 1500 CD ova Tose Proeskog

                                                     

      

 

                      Ako me pogledas u oci

              CD: Ako me pogledaš u oči

  Novac od prodaje Tošina albuma “Ako me pogledaš u oči” ide u humanitarne svrhe u sklopu 

  dm-ova projekta “Dodaj notu dobrote”. U dm-ovim dućanima u Hrvatskoj album se prodaje

  po   promotivnoj cijeni od 89,90 kn, sve do kraja prosinca. U tri je dana prodano 1500

  primjeraka.    Novac će donirati Hrvatskom društvu glazbenih umjetnika za školovanje mladih

   glazbenika.

15.12.2007.

Промоција на поштенската марка со Тоше

Македонска пошта денеска во Крушево ќе ја промовира поштенската марка со ликот на Тоше Проески.

Промотивната марка, која се држи во најголема тајност, ќе биде со димензии од 1,8 на 2,4 метри, а на почетокот од промоцијата ќе биде прекриена со жолто платно на кое ќе биде испечатено логото на Поштата.

Промоцијата на поштенската марка почнува со посета на гробот на Тоше, по што претставници на Македонска пошта ќе ги посетат неговите родители и ќе им ја подарат првата испечатена марка.

Свечената поворка ќе го посети и споменикот Илинден, а точно напладне во Македониумот треба да почне официјалната промоција на марката.

Од Македонска пошта најавија дека имаат подготвено материјал за животот и делото на Тоше Проески, што ќе се емитува непосредно пред откривањето на двометарската поштенска марка. Целата свеченост ќе биде проследена со песни на Тоше. На промоцијата ќе биде објавено каде и за кои цели ќе се користи марката, како и чие дело е фотографијата.

Во Крушево, во дирекцијата на Историскиот музеј на Гумење, денеска ќе се одржува и Меморијална крводарителна акција посветена на Тоше.

14.12.2007.

TOSE

                                                      

                             Slika od Tose na Postanska marka

13.12.2007.

Вуиќ: Хрватската истрага за Тоше е површна

Хрватската истрага за загинувањето на Тоше Проески е површна и нецелосна, има уште многу детали за расветлување, тврди адвокатот Мирослав Вуиќ, правен застапник на возачот на „Туарегот“ Ѓорѓи Ѓорѓиевски.

„После оваа истрага хрватските правосудни органи ќе имаат за што да се срамат. Со еден збор, Македонија никогаш не би дозволила таква истрага да биде спроведена на ваков начин во Македонија“, изјави Мирослав Вуиќ, адвокат.

Вуиќ не соопштува што содржи исказот на Ѓорѓевска. Наводно, тој децидно ги негирал шпекулациите дека задремал зад воланот кога се случила несреќата.

Истрагата се држи во тајност се до нејзиното завршување. Истражниот судија Велче Панчевски наредил ништо од исказот да не биде изнесено во јавност.

Ѓорѓиевски, поради повредите, вчера во неговиот дом ја даде изјавата за сообраќајната несреќа во која загина Тоше.

Џипот треба да биде донесен во Македонија, по што најверојатно и тука ќе биде извршено ново вештачење.

13.12.2007.

Возачот на Тоше даде исказ за несреќата

Ѓорѓи Ѓорѓевски, возачот на автомобилот во кој загина Тоше Проески, пред истражен судија и заменик јавен обвинител го дал својот исказ за сообраќајната незгода.

    

Поради здравствената состојба и неможноста да дојде во судот, Ѓорѓевски исказот пред истражните органи го даде во неговиот дом.

Четири часа на десет страници детално одговарал на прашањата за несреќата и загинувањето на Тоше. Истражните органи и адвокатот на Ѓорѓевски не соопштуваат повеќе детали за денешниот распит.

И покрај направеното вештачење на туарегот во Хрватска, сепак ќе биде побарано возилото да биде донесено во Македонија.

13.12.2007.

Andrijana Budimir: "Tugujem za Tošom u sjeni laži i podvala"

Dva mjeseca nakon tragične smrti makedonskog pjevača Toše Proeskog, njegova je djevojka ekskluzivno za Extru demantirala napise o tome da je objavila njihove posljednje snimke, a njezina majka ispričala nam je kako joj obitelj pomaže da prebrodi gubitak

                                                                
 Od pogibije makedonskog pjevača Toše Proeskog prošlo je skoro dva mjeseca, a medijski interes za njega još se nije smanjio. Čini se da je najveća enigma i dalje njegova ljubavna veza s rukometašicom Andrijanom Budimir koja se u travnju prošle godine vratila iz Valencije, gdje je imala potpisan ugovor s tamošnjim rukometnim klubom, i uselila se u njegov stan u skopskom naselju Zlokućani. Nakon ekskluzivnog intervjua za Extru samo dan nakon sprovoda u Kruševu, Andrijana više nije dala nijednu izjavu za medije. Upravo su tada počela i nagađanja o ozbiljnosti njihove veze. Neki su tvrdili da uopće nije stanovala u Zlokućanima, neki pak i da mu nije bila djevojka. Bilo je i onih, poput makedonskih magazina, koji su čak tvrdili da je intervju s Andrijanom izmišljen. U svakom slučaju, mnogi su joj zamjerali to što je intervju dala upravo hrvatskom magazinu.
Punih četrdeset dana čekalo se i na izjavu njegove menadžerice Ljiljane Petrović, koja je dala naslutiti da njihova veza nije bila toliko ozbiljnog karaktera koliko nam je Andrijana to ispričala. Ljiljana Petrović je čak spominjala i bivšu djevojku Blagicu kojoj je Toše, bez obzira na Andrijanu, navodno slao poruke. Andrijana svoju tugu želi zadržati daleko od medija, što dokazuje i to što je na parastos u Kruševu, četrdeset dana nakon sprovoda, stigla kasno popodne, kad su se već svi razišli. Andrijana Budimir trenutačno se nalazi u Skopju i tamo pokušava ostvariti svoje poslovne planove koje je pokrenula još prije nego što je Toše poginuo. Kako saznajemo, u veljači planira otvoriti kozmetički salon. Sve do prošlog vikenda s njom je bila i njezina majka Milana koja se vratila u Srbiju, gdje i inače živi.

"Andrijana je još uvijek vrlo utučena, no svi je pokušavamo osoviti na noge. Ona mora nastaviti živjeti i naučiti se nositi s tim da Toše više nema. Andrijana ga je jako voljela i kad bih komentirala spekulacije o njihovoj vezi po medijima zadnjih tjedana, spustila bih se ispod svoje životne razine", rekla nam je u telefonskoj izjavi Andrijanina majka Milana. Iako i dalje izbjegava medije, Andrijana je opet ekskluzivno za Extru izjavila kako je žalosno to što se svakakve laži pojavljuju u medijima, aludirajući na videozapis Toše Proeskog s njegova gostovanja u Bugarskoj prije nekoliko godina. Pjevač je snimljen u hotelskoj sobi, a jedan srpski portal prošli je tjedan objavio snimke kao ekskluzivan zapis snimljen netom prije pogibije.
"Nisam objavila nikakve naše posljednje snimke. I da ih imam, ne bih ih sigurno pustila u javnost. Tko bi to normalan napravio? Ne znam odakle je ta snimka niti tko ju je snimio. Ne znam ni tko ju je dao novinarima. Žalosno je da se takve stvari sad događaju", kazala nam je Andrijana Budimir u telefonskoj izjavi. Naravno da Andrijana ne zna kada su nastale te snimke jer u to vrijeme nije bila s Tošom. U intervjuu koji je dala za Novu TV, Tošina menadžerica Ljiljana Petrović izjavila je da je Andrijana između ostalog željela da joj Toše pomogne oko njezina povratka u skopski rukometni klub Kometal, no Andrijanina majka tvrdi kako mnoge stvari o kojima se piše od njegove pogibije nisu istinite, pa tako niti ta.
"Andrijana je bila na razgovoru u Kometalu, ali ih je odbila. Ona se nije vratila u Skopje zato što nije imala gdje igrati, nego zato da bude s Tošom. Upravo zato željela je pokrenuti vlastiti posao. Uostalom, zašto vi sami ne provjeravate neke činjenice? Zaista ne želim više ništa komentirati jer prepucavanje po medijima uopće nije moj nivo", istaknula je Milana Budimir, koja će nadolazeće blagdane provesti s kćeri dijelom u Srbiji, a dijelom u Hrvatskoj.
13.12.2007.

Neutješna Ljiljana Petrović dobila Tošin platinasti CD!

Na predstavljanju trećeg albuma pokojnog Toše Proeskog, prvi put na hrvatskom tržištu, njegova menadžerica se tresla i plakala od prevelike tuge

Suradnja pjevača Toše Proeskog i Ljiljane Petrović započela je prije pet godina s njegovim trećim albumom “Ako me pogledaš u oči”, koji nikad dosad nije objavljen u Hrvatskoj. Tošina menadžerica iz Makedonije je došla u Zagreb kako bi s dm-om i Hit Recordsom predstavila taj album, koji će se prodavati u trgovinama dm-a. Od tuge nije mogla ništa reći. Netom prije početka konferencije za novinare, Ljiljana je počela plakati i napustila prostoriju.
- Oprostite, ne mogu. Stvarno ne mogu ništa reći, nadam se da razumijete - bile su njezine jedine riječi upućene novinarima. Čak ni s kolegama glazbenicima nije progovorila ni riječi. Sjedila je u hodniku KD Vatroslav Lisinski, tresla se i ridala prisjećajući se svojeg ljubimca Toše, te tuge zbog njegova preranog odlaska. Konferenciji se pridružila tek nakratko, kako bi od Hit recordsa primila platinastu ploču za Tošin posljednji album “Igra bez granica”.

POSLJEDNJI ALBUM KOD NAS PRODAN U 50.000 PRIMJERAKA
Tošin posljednji album “Igra bez granica” u Hrvatskoj je prije njegove tragične smrti prodan u više od 20.000 primjeraka.
- Do danas je prodano više od 50.000 CD-a - rekao nam je Miroslav Rus, glavni urednik Hit Recordsa.
- Taj tjedan kad je Toše stradao trebali smo snimiti englesku

Oprostite, ne mogu ništa reći- rekla je Ljiljana

verziju pjesme 'Igra bez granica’ - tužno je rekao Rus, koji vjeruje da je taj Tošin album u velikim količinama prodan i u ostalim državama bivše Jugoslavije.
- Ako još računamo i piratska izdanja tog albuma plus ostalih sedam njegovih objavljenih albuma, dolazimo do stvarno velike brojke - otkrio je Rus.

 

12.12.2007.

Андријана мора да се носи со тоа дека Тоше го нема


- Андријана не дојде во Скопје затоа што немаше каде да игра, туку за да биде со Тоше. Затоа сакаше да започне сопствен бизнис. Навистина не сакам ништо повеќе да коментирам, затоа што препукувањето по медиумите не е мое ниво, објаснува мајката на Андријана, Милана


Два месеци по трагичната смрт на македонската поп икона Тоше Проески, неговата девојка Андријана Будимир се уште не може да ја преброди загубата. Будимир моментално се наоѓа во Скопје. Се обидува да ги оствари своите работни обврски кои ги започнала пред да го загуби Тоше. Во план и е во февруари да отвори козметички салон. Во најтешките мигови со неа била нејзината мајка Милана, која минатиот викенд се вратила во Србија, каде што и живее. Милана раскажува дека нејзината ќерка многу тешко ја преживува загубата на нејзината љубов.

- Андријана се уште е многу ожалостена, но сите се обидуваме да ја подигнеме на нозе. Таа мора да продолжи да живее и научи да се носи со тоа дека Тоше повеќе го нема. Андријана го сакаше премногу и кога би ги коментирала шпекулациите за нивната врска по медиумите последните денови, би се спуштила под своето животно ниво, вели Милана.

За изјавите на менаџерката на Тоше, Љиљана Петровиќ дека Андријана, меѓу другото, сакала Тоше да и помогне околу нејзиното враќање во скопскиот ракометен клуб Кометал, нејзината мајка тврди дека многу работи за кои се пишува од неговата смрт не се точни, а ова е само една од нив.

- Андријана беше на разговор во Кометал, но ги одби. Таа не дојде во Скопје затоа што немаше каде да игра, туку за да биде со Тоше. Затоа сакаше да започне сопствен бизнис. Впрочем, зашто вие самите не проверите некои факти? Навистина не сакам ништо повеќе да коментирам, затоа што препукувањето по медиумите не е мое ниво, објаснува Милана Будимир.

Таа сака празниците кои што доаѓаат да ги мине заедно со нејзината ќерка Андријана. Дел од празниците ќе ги поминат во Србија, а дел во Хрватска.

Андријана се уште не може да се помири со лагите кои се појавуваат по медиумите, алудирајќи на видео-записот на Тоше Проески од неговото гостување во Бугарија пред неколку години. Тој бил снимен во хотелската соба, а минатата тие снимки беа објавени како ексклузивен запис снимен на интернет пред загинувањето.

- Немам објавено никакви наши последни снимки. И да ги имам, сигурно нема да ги пуштам во јавност. Кој нормален тоа би го направил? Не знам од каде е таа снимка, ниту кој ја направил. Не знам ни кој им ја дал на медиумите. Жално е што такви работи се случуваат, вели Будимир во телефонски разговор. Андријана не знае кога настанале тие снимки, бидејќи во тоа време не била со Тоше.

Интересот за Тоше и за околностите под кои тој загина се уште не е намален. Се чини најмногу се зборува за неговата љубовна врска со ракометарката Адријана Будимир која во април минатата година се врати од Валенсија, каде имала потпишан договор со тамошниот ракометен клуб и се вселила кај него во куќата во скопската населба Злокуќани. Токму тогаш почнаа и дилемите за сериозноста на нивната врска. Некои тврдеа дека воопшто не живеела во Злокуќани, некои пак, дека не му ни била девојка. Полни 40 дена се чекаше и на изјава на неговата менаџерка, Љиљана Петровиќ, која напомена дека нивната врска не била толку сериозна, колку што Андријана ја раскажа. Петровиќ дури ја спомна и неговата поранешна девојка Благица, на која Тоше, без оглед на Андријана, и праќал пораки.


 Ѓорѓевски ги посетија Проески во 

                    Крушево!


Ѓорѓи и неговите пристигнале во Крушево во периодот кога изминуваа 40-те дена од смртта на Тоше. Кога заѕвониле на вратата од семејната куќа на Проески, отворила мајка му на Тоше. Ги примила внатре. Од моментот кога го преминале прагот на куќата, ниеден од присутните не можел да ги сопре солзите и лелеците!


Многу тага, солзи, тап поглед, лелеци, жал, прегратки, сеќавање на минатото, малку зборови.....Вака поминала средбата во Крушево меѓу возачот Ѓорѓи Ѓорѓевски и семејството на Тоше Проески, дознава Вечер.

Без дозвола од лекарите, со сеуште нарушена здравствена состојба и скршен 'рбет, Ѓорѓи Ѓорѓевски побарал, а неговите родители му овозможиле да отпатуваат за Крушево, ненајавени, кај родителите на Тоше Проески.

Оваа ненајавена посета се случила во периодот кога изминуваа 40-те дена од смртта на Тоше.

Ѓорѓи и неговите пристигнале во Крушево. Кога заѕвониле на вратата од семејната куќа на Проески, отворила мајка му на Тоше. Ги примила внатре. Од моментот кога го преминале прагот на куќата, ниеден од присутните не можел да ги сопре солзите и лелеците. Плачеле сите.... И Ѓорѓи...

Татко му на Тоше воопшто не се симнал од горниот спрат на куќата. Немал сила да го стори тоа. Се уште е скршен од загубата на чедото. Тој останал да лежи во креветот, бидејќи неговата здравствена состојба е сериозно нарушена. По петнаесетина минути изблик на болка, во семејната куќа пристигнале сестра му на Тоше и нејзиниот сопруг. Атмосферата и расположението воопшто не се промениле по нивното доаѓање. Траорот и солзите ечеле наоколу, недоречените и недовршените работи им тежеле на плеќи, свесни дека не се моќни да променат што било....да му помогнат и да го вратат нивното чедо...
Семејството Ѓорѓевски ја напуштило семејната куќа на Проески по речиси 30-минутната посета. Според информациите на Вечер, сите се разделиле во пријателска атмосфера....едните заминале кон Скопје, другите останале во Крушево.

10.12.2007.

Sliki

+

                 

 

         

 

10.12.2007.

POSLEDNI INTERVUI 9:38

09.12.2007.

Tose Proeski - LATINICA - HTV1

Tose Proeski - LATINICA - HTV1 - 1/3

Tose Proeski - LATINICA - HTV1 - 2/3

 

Tose Proeski - LATINICA - HTV1 - 3/3

09.12.2007.

IDE U MANASTIR

Ljiljana Petrović, menadžerka tragično nastradalog Tošeta Proeskog, posle 40 dana žalosti otvara dušu i otkriva detalje s mesta nesreće

Tek posle četrdeset dana žalosti Ljiljana Petrović, menadžerka tragično nastradalog makedonskog pevača Tošeta Proeskog, smogla je snage da progovori o kobnom događaju na autoputu nedaleko od Nove Gradiške koji se dogodio 16. oktobra. Nepuna dva meseca posle Tošetove smrti ona je u intervjuu hrvatskoj Gloriji otvorila dušu i otkrila potresne detalje sa mesta nesreće:

- Toše je spavao na spuštenom sedištu suvozača, a ja sam iza njega ležala bočno, s njegovom kožnom jaknom pod glavom. Bila je to izuzetno mirna vožnja. Tada sam zaspala i sledeće čega se sećam bio je udar. Nisam uopšte bila svesna šta se događa. Kada sam ugledala Tošeta koji leži, istrčala sam napolje i tek tada videla u kakvom je stanju auto. Uhvatila sam ga za ruku, bila je topla i počela sam da guram lim misleći da mu je pritisnuo rame. Provukla sam ruku ispod da mu opipam glavu. Na njoj je bilo samo malo krvi, pa sam bila uverena da nije teško povređen - sa setom u glasu priča Ljiljana i dodaje:

- Sećam se da sam trčala bosa jer su me komadići slomljenog stakla boli po tabanima. Mahala sam automobilima da stanu, vikala sam „izvucite mi dete“, što su neki protumačili da sam mu majka. Došla je policija i Hitna pomoć i odveli su me u bolnicu u Novoj Gradiški. Držala sam se za rebra i teško disala, ali nisam htela na rendgen dok ne dođe Toše. Pitala sam da li je on dobro, a oni su klimali glavom i govorili da će mi dati injekciju protiv bolova. Posle druge injekcije bilo mi je jasno da nešto nije u redu.

Budući da poznajem pravoslavne običaje, verujem da duh koji je napustio telo devet dana nije svestan šta se dogodilo. Od devetog do 40. dana suočava se sa odvajanjem od materijalnog sveta i voljenih ljudi. Porodica se u tih 40 dana odriče svake zabave, kuću kadi tamjanom, jedući slatko duši daje do znanja da život porodice koju je ostavila nije samo gorčina. Tošetova duša je otišla na nivo kojem pripada, a ja verujem da je to jako visoko. Na sedmom nivou je Bog, a ja mislim da je on odmah ispod, na šestom nivou, sa anđelima. Poslednjih godina zanimaju me duhovne stvari, a sada pogotovo želim da radim na sebi, da budem bolji čovek. Toliko puta nas je Toše zvao u Kruševo, u lov, do manastira... Nikada nismo imali za to vremena. Morao je da umre da bismo mi, njegovi prijatelji, konačno došli u Kruševo. Shvatila sam da moramo da zastanemo, da se volimo i poštujemo dok smo živi, jer posle ništa drugo nije važno. Sigurno ću otići do Tibeta, a ubeđena sam da ću neko vreme provesti i u manastiru - zaključuje Petrovićeva.

07.12.2007.

Tose Proeski - Srce nije kamen karaoke

 

 Tose Proeski - Igra bez granica Karaoke

 

 

 

07.12.2007.

Tazno

07.12.2007.

Предметот за Тоше во Основен суд 1

Georgijevski & Toše

Предметот за сообраќајната несреќа во која загина Тоше Проески од скопското обвинителство предаден во Основниот суд 1. Од денеска во судот е назначен истражен судија кој ќе го води случајот.

Сосема извесно е дека возачот на „туарегот“ Ѓорѓи Ѓорѓевски може до крајот на неделата да се појави во судот и да даде исказ за несреќата која се случи во Хрватска. Ѓорѓевски во судот ќе биде повикан преку курир со покана за распит.

Кога точно ќе се случи распитот, засега во судот без одговор. До тогаш и истражниот судија има време да го проучи предметот.

Неофицијално, скопското обвинителство било исклучително задоволно од целокупната истрага и вештачењето на џипот, кои ги спроведоа хрватските органи.

Дознаваме дека обвинителството нема намера да бара повторно вештачење на џипот на Тоше поради одолговлекување на постапката. Оставаат на судот да одлучи ако тоа го побараат адвокатите на Ѓорѓи Ѓорѓевски.

По извршеното вештачење во Хрватска неофицијално дознаваме, дека производителот на џипот „Фолксваген“ возилото го пренел во седиштето на фирмата во Германија.

07.12.2007.

NAGRADA S TOŠETOVIM IMENOM

 

Najprestižnija nagrada na popularnom festivalu Ohrid fest, nagrada za interpretaciju, od sledeće godine nosiće ime Tošeta Proeskog! Za ovo priznanje, kao i prethodnih petnaest godina, boriće se pevači iz cele bivše velike Juge.
Inače, Savet festivala je saopštio da nagrada nosi Tošetovo ime i zbog toga što je ovaj pevač debitovao na ovom festivalu 1998. godine sa, sada već hitom, "Usni na usni", koji ga je izvukao iz anonimnosti i zahvaljujući kojem se za nastradalog pevača prvi put čulo i van granica Makedonije.

07.12.2007.

Pojavile se lažne "posljednje snimke" Toše Proeskog

IAKO svi mediji diljem Balkana prenose ekskluzivu Pressa s "posljednjim snimkama Toše Proeskog koje je snimila Andrijana Budimir", ekskluziva je sa stranica tog srbijanskog tabloida netragom nestala, a pokazalo se kako su snimljeni filmići zapravo isječci iz videa snimljenog tijekom Tošinog gostovanja u Bugarskoj, sredinom veljače 2006. godine.

Prva snimka naziva "Moja bebica" prikazuje Tošu koji leži na krevetu, dok na drugoj sjedi u automobilu i šalje poljubac prema kameri mobitela. "Druga snimka je napravljena u automobilu, i prilično simbolično izgleda, jer se Toše okreće i sa sjedišta direktno u kameru mobilnog telefona šalje poljubac. Svoj posljednji poljubac", rekao je neimenovani izvor Pressu, a sada i ne čudi što je želio ostati anoniman.

Obje snimke je prema prvim navodima snimila Andrijana, a objavila ih je kako bi pokazala da su navodi Tošine menadžerice Ljiljane Petrović, o tome da Toše i ona nisu bili u vezi, lažni. Ipak, jedino što se sada pokazalo lažnim je autentičnost snimki koje je Andrijana navodno snimila mobitelom.

Izvor Pressa, koji se baš i nije pokazao provjerenim, tom je srbijanskom tabloidu ustupio snimke i rekao kako su "nastale neposredno pred Tošin polazak na put u Sloveniju i Hrvatsku, koji se tragično završio".

06.12.2007.

LIČNA KARTA

       
Ime i prezime: Todor Proeski
Datum i mesto rođenja: 25. 1. 1981, Prilep
Horoskopski znak: Vodolija
Visina i težina: 183 cm i 82 kg
Braća ili sestre: Sestra Dora
Mane: Ponekad sam previše ljubomoran
Vrline: Ne bih ja hteo da pričam o tome, bolje da pričaju oni koji me poznaju!
Interesovanja: Muzika, sport, astronomija
Najbolji prijatelj: Goko, Goko 2, Nikola, Kopsta, Dejan
Mesto za izlaske (u Beogradu): U Beograd dolazim retko a svaki put idem na drugo mesto.
Omiljena robna marka: "Diesel"
Automobil: Trenutno nemam auto, ali bih želeo "Tuareg".
Film: "Gladijator"
Glumac/glumica: Rasel Krou, Angelina Džoli, Liv Tajler
Pesma: "I won't to spend my life loving you"
Pevač/pevačica: David Kovervil, Vitni Hjuston
Omiljeni parfem: "Aqua di gio"
Doba dana: Veče

                                                   

05.12.2007.

Songtekst Moja na Slovenski

 Toše Proeski - Moja

Moja,
kot v pravljici sva se ljubila
moja,
misel ista naju je vodila da,
skupaj eno sva.

Moja,
zdaj pogled bezi vstran,
ker bojim se.
Moja,
da bi videl sreco tvojo z drugim le
z mano nikdar ve

Dalec je nebo,
ki nad mano zvezde steje
mislim da si tu,
da mineva cas hitreje.
Nisem se vdal, blizu tebe vedno bom ostal.

Dalec je nebo,
hladni veter lomi veje,
mislim da si tu
bije mi srce mocneje.
Nisem se vdal, blizu tebe vedno bom ostal.

Moja,
drugi se prebuja s tabo
nisi moja.
Vse zgleda kot da lazni so bili
dnevi najini vsi.

Dalec je nebo,
ki nad mano zvezde steje
mislim da si tu,
da mineva cas hitreje.
Nisem se vdal, blizu tebe vedno bom ostal.

Dalec je nebo,
hladni veter lomi veje,
mislim da si tu
bije mi srce mocneje.
Nisem se vdal, blizu tebe vedno bom ostal.

Kakor da je vse
umrlo brez tebe, daj prebudi me
edina,
reci da je vse, kot bilo je prej.

Dalec je nebo,
ki nad mano zvezde steje
mislim da si tu,
da mineva cas hitreje.
Nisem se vdal, blizu tebe vedno bom ostal.

Dalec je nebo,
hladni veter lomi veje,
mislim da si tu
bije mi srce mocneje.
Nisem se vdal, blizu tebe vedno bom ostal.

č ne.
05.12.2007.

NEWS

      

 Pred negovata smrt tose ni ostavi 8 novi pesmi, 

       sto sa naideni na negovijot I Pod.

      

05.12.2007.

Ljiljana Petrović Još katkad pritisnem Tošin broj

 

Tošina menadžerica tvrdi kako ne želi graditi karijeru preko njegova imena te da je donijela dluku da se povuče iz osadašnjeg posla i posveti se duhovnosti piseTANJA ŠIMUNDIĆ-BENDIĆ.

Nakon četrdeset dana izolacije i teške boli koju je proživjela zbog smrti svoga štićenika Toše Proeskog, njegova menadžerica Ljiljana Petrović donijela je odluku da se povuče iz dosadašnjeg posla i posveti se duhovnosti i humanitarnim akcijama. Kaže kako će uvijek biti spremna pomoći ako se to od nje bude tražilo, no njezin će daljnji rad od sada biti isključivo pozadinske naravi.
Ljiljana se nakon duge šutnje u svome domu u skopskom naselju Zlokucani napokon odlučila otvoriti pred novinarima i suočiti se s nizom pitanja kojima su je od Tošine smrti pa sve do parastoskog ceremonijala na kruševskom groblju neuspješno bombardirali sa svih strana.


– Odabrala sam 40 dana izolacije iz duhovnih i religioznih razloga, posvetila sam se sebi. Trebalo mi je to vrijeme da se saberem, da se suočim s istinom koju još ne mogu prihvatiti – kaže Ljilja.


– U dobrim sam odnosima s Tošinim roditeljima, njegovom sestrom i zetom, uvijek sam ih poštovala i tako ću nastaviti i dalje. Kad god im bude potrebno, bit ću im na raspolaganju. Jako sam ljuta na neke makedonske medije koji su se tijekom ovih godina više bavili skandalima nego Tošinim djelima – priznala je tugom i boli shrvana Ljiljana.
Tošina menadžerica, koja je svih ovih godina krojila sve poteze tragično preminule makedonske pjevačke megazvijezde, navodi kako joj je od fizičke teža bila duboka emotivna bol što je i nadalje proživljava.


– Ne mogu se pomiriti s tim da Toše više nema. Još uvijek katkad pritisnem njegov telefonski broj. Ne mogu to prihvatiti. Samo je jedan bio Toše – kaže Ljiljana, koju je smrt njezina štićenika toliko pogodila da joj je više puta, govori se u skopskim kuloarima, nužno zatrebala hitna liječnička pomoć.
Ljiljana ne preže ni od pitanja vezanih uz Tošinu djevojku Andrijanu Budimir. Tvrdi kako ni ona ne želi, kao ni djevojka koja se zbog popularnog pjevača odrekla sportskih uspjeha, graditi karijeru preko njegova imena.


– Adrijanu znam od 2002. godine, kada je bila u vezi s Tošom prvi put. Osjećala sam njezin bijes, ali nikada se nisam miješala u njihov odnos. Toše je, naime, uvijek odvajao privatni život od poslovnog. Koliko znam, Toše se nije imao namjeru ženiti, njegov je cilj za sada bila gradnja svjetske glazbene karijere – kaže Ljilja, koja će se za koji dan, u specijalnoj emisiji na makedonskoj televiziji, suočiti s novinarima i pritom javno odgovoriti na sva njihova pitanja.
Menadžerica nije negirala kako je njezina tvrtka Final Cut Production imala određenih poslovnih problema, ustvrdivši da su nastali i zbog niza troškova vezanih uz građenje pjevačeve karijere.


– Toši smo sami platili nastup na Eurosongu i tu je nastao veliki trošak i dug tvrtke. U jednom je trenutku poslovanje došlo u krizu, pojavio se i dug, no mi smo zamolili da se sanira obročnim plaćanjem. Nikada od države nismo tražili da se dug zaboravi, to nije istina – kaže Ljilja, a o posthumnom korištenju Tošine glazbene ostavštine veli:


– Iz pozadine ću promatrati i rad na engleskom albumu koji će izići na tržište. Prava sam predala ljudima koji će finalizirati projekt.

 

 Ruka mu je bila topla...

 Malo prije sudara Đole je na crpki uzeo kavu za sebe i mene, Toše je nije želio, rekao je da će spavati. I ja sam odlučila zadrijemati jer mi je Đole kazao kako mu se ne spava i da ga ne treba zamijeniti za upravljačem. Probudio me je udarac, auto se počeo vrtjeti. Osjetila sam bol u rebrima, ali išla sam vidjeti što je s Tošom. Nisam vidjela ozljede, ruka mu je još bila topla, lim ga je pritiskao... Pokušala sam ga maknuti, nije išlo. Zvala sam Đolu, no on mi nije mogao pomoći. Istrčala sam na cestu, vozila su jurila velikom brzinom, nisu se zaustavljala. Onda je došla Hitna – opisuje Ljilja trenutke nakon nesreće.

Inzistirala na avionu

Ljiljana tvrdi kako Toše nikako nije volio putovati avionom, nego je uvijek radije birao automobil. Nisu željeli službenog vozača jer bi im tako bila narušena opuštena atmosfera, a i ne bi mogli otvoreno razgovarali o svim detaljima pred nepoznatom osobom.
– Ali, čudno je to što sam baš taj put željela da idemo avionom. Čak je moja asistentica pokušala rezervirati karte za taj kobni utorak, no više ih nije bilo. Nikako ne mogu shvatiti zašto sam baš taj put inzistirala na avionu – kaže Ljilja.


Noviji postovi | Stariji postovi

Tose Proeski
<< 06/2008 >>
nedponutosricetpetsub
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930


Songtekstove
Cresa

I den denes ko sonliva pesna
Ke doleta miris na cresa
Koga prolet ke rascuti v pole
Edna cresa sto mene me ceka...

Koga morav da odam im rekov
Se sto imam i kuka i niva
Neka zeme sto mu treba sekoj
No cresata da ja najdam ziva

Sto e toa vo lugeto tazno?
Sto ziveat vo zivoti tugi?
Koj vo moeto minato plovi?
Sosem mirno, bez da se srami...

Samo veterot glasot go slusna
I ko eho se vrati pak v dusa
Ubava pesna ne saka bas sekoj
I na slavej kamen frla nekoj...

Sto e toa vo lugeto tazno?
Sto ziveat vo zivoti tugi?
Koj vo moeto minato plovi?
Sosem mirno bez da se srami...

NE E NEBO OVA STO VI NUDAT
NE E SONCETO ZLATO STO SVETI
AKO MOZAT, BI GO PRODALE BOGA
A NIV SAMO EDEN KE IM SUDI...


Srce nije kamen

Ne zaboravi nikad, na tvojoj sam strani
da volis me niko ti nece zabranit'
jos minut pa ponoc i suza za kraj
al' tu sam za tebe, znaj

Ref.
Jer srce nije kamen
ne, srce nije kamen
da ga samo bacis iz kaputa
kao kartu poslije puta

Srce nije kamen
ne, srce nije kamen
kad pukne na dva dijela nije vrijedno
jer vise ne kuca ko jedno
srce nije kamen

Tebi je lako proglasit' me greskom
skupit' sve stvari i otic' sa smijeskom
sad ti je lako, a lose kad krene
onda se sjetis mene

Ref.

U dusu me tvoj pogled tak'o
lomim se, pucam ko staklo
kako da kazem ti zbogom
kad sve gubim s tobom

Ref.Tose Proeski - Po Tebe


Frli pogled preku ramo ako odis,
Sakam da ti bidam patot koj te vodi,
Kako suvo lisje zgazime pod sebe
Nisto ne e grubo ako e od TEBE!

Pusti nasmev megu prameni od zlato,
Eden pogled megu trepki ama dlabok,
Bozem slucajno,zabaveno i filmski,
Samo raka podaj mi i tajno stisni!

Po Tebeeeeee kaj sto gazis mojot pogled baknuva,
Mojto srce stapki ti odbrojuvaaaa,
Gori nadez den da dojde, tvojot cekor kon mene da pojdeee

Po Tebee

So tebe pod eden cador da se stisnam,
Da sum sreken iako na pola kisnam,
Kako suvo lisje zgazi me pod sebe,
Nisto ne e grubo ako e od TEBE!

Krvta mi se branuva, tvojot dopir udira,
Kako struja telo mi ozivuva!!Pola dusa, Pola srce

Dobro se snaogas
se podobro izgledas
neka te vodi
zivotot tamu
kaj sto si najsrekna.

Ne me pozdravuvas
znam ne ti trebam jas
i podobro taka da ne vidis kako
bez tebe propagam.

Ref.
Vo mene DUSA OSTANA
da mozam da preziveam
so del od sebe postojam
vo srcevo umiram.

Nisto ne ostana
sto da te raduva
vo mene ladni vetrovi veat
i esenski dozdovi leat.

Ref.
Vo mene dusa ostana
da mozam da preziveam
so del od sebe postojam
vo srcevo umiram.


Ooooo Ooooo Oooooooo


Naj, Naj

Cekorev po nejna ulica
Kako blazen mesecar
I so stapki srekata ja merev
Mislata mi godese
Kolku li uzivase mojta draga sinoka so mene

Esenskite dozdovi napolnile oluci
Se e vlazno a vo dusa gori
Kolku sreka nebeska vo krvta moja balkanska
Takva sreka duri strav mi stvori

Daj,daj
Mi svoi usni da gi ljubam
Naj,naj
Se do zori zlato moe...
Raj,raj
E pokraj tebe
Stom te sakam
Znaj,znaj
Se mi godi bezmerno..

Daj,daj
Mi svoi krila jas da letnam
Naj,naj
Se do zori zlato moe
Raj,raj
Vo tvoite oci zvezdi brojam
Kraj,kraj
Ne ke dojde nikogas...

Zastanav pred tvojta kapija
Srceto da go napijam
Da se smiri trepet na raka
Vrz nea zaspala svila razleana
Dali znae kolku ja sakam?

V postela gusnati
Izlisni se zborovi
Zatvaram oci
Sonuvam vo boja
KOGA JA DOPIRAM
MI SE KRADE VOZDISKA
SIOT SVET ZAPIRAZajdi, zajdi

Zajdi, zajdi jasno sonce,
Zajdi pomraci se,
I ti jasna le mesechino,
Zajdi udavi se.

Crnej goro, crnej sestro,
Dvajca da crnejme,
Ti za tvojte lisja le goro,
Jas za mojta mladost.

Tvojte lisja, goro sestro,
Pak ke ti se vratat ,
Mojta mladost goro le sestro,
Nema da se vrati.


Majka na Marika

Majka na Marika dumase
Marike, kerko Marike
zemi go kerko Gjorgjija
Gjorgjija prvi bekrija

Poslusa Marika majka si
zede go Gjorgji bekrija
Gjorgji na Marika dumase
Marike libe Marike

Nova se krcma otvora
mene me kanat da idam
sevteto da im napravam
firmata da im napisam

Ene go Gjorgji kaj ide
devet mu zurli svirea
devet mu zurli svirea
devet tapani cukaa
MOJI FAVORITI

BROJAČ POSJETA
306661

Powered by Blogger.ba